
Velkommen til Byguldager
Så skete det – jeg er gået i luften med min første blog 10. oktober 2015 og hermed er en gammel drøm gået i opfyldelse.
Takket være et skub fra en kær veninde er jeg blevet “the new kid in the Block” 🙂 Jubiiii – og jeg skal gøre mig så meget umage så du måske får lyst til at blive hængende i “bloggen”
Hvorfor så denne blog og og hvorfor så NU ?
Svaret er enkelt – jeg er i en alder af 49 år netop blevet gift for første gang i mit liv.
Det skete den 15. august i år og jeg sagde, nærmest råbte 😉 et rungende JA til min soulmate Frank.
Mit livskærlighed og med et er mit liv blevet forvandlet til et endnu mere pragtfuldt, kærlighedsfyldt, berigende liv, men også udfordrende og hamrende sårbar, for nu er der også to pragtfulde bonus piger på 11 og 17 år inde i mit liv og hjerte.
Jeg har indtil for 2,5 år siden levet mit liv som on and off single, boet med et par mænd undervejs, dog ikke samtidig og har været både happy single og utålmodig single.
For hvad med egne børn? men det blev det desværre ikke til.
Jeg har hele tiden tænkt det kommer nok, når jeg bliver voksen …
Nu står jeg her på tærsklen til at runde de 50 år mere præcis den 26. januar 2016 og så er man vel voksen ?
Eller er man ? Jeg står ihvertfald med følelsen af at mit liv først lige er begyndt og hele den skønne pakke er kommet til mig i den helt rigtige form.
I pakken er der 2 skønne bonusbørn, ekskone med dertil hørende udfordringer, en krop der kræver ekstra eftersyn, da tingene er begyndt at rejse sydpå, læsebriller der snart er mere på næsen end i tasken, svedperler på pande og overlæbe, som kommer på de mest ubelejligede tidspunkter, så der viftes med alt fra papirclips til tebreve og jeg overraskes hvergang over mit spejlbillede med ordene, hvem i alverden er hun ? 🙂
Jeg har en indre konstant overbevisning om, at jeg er meget yngre end jeg i virkeligheden er, så derfor er de snart 50 år ved at påvirke mig, for så jeg vel ved at være voksen eller ?
Mine tanker har fået nyt indhold
Hvor mange år har jeg tilbage på arbejdsmarkedet ? Hvad vil jeg gerne opnå i livet ?, Hvad er mine drømme ?Hvad er meningen med livet? Skal min tøjstil ændres ? etc…
Fødselsdagsønskerne er blevet til “et godt helbred” – hov det var jo det min mormor altid ønskede sig….
NEJ NEJ STOP…
Mit liv er jo lige startet – og de nye tanker pisker rundt på første sal om alt og intet og alligevel med de store bogstaver -LIVET SKAL LEVES NU, det er jo ikke en nedsmeltning med en ny spændende periode.
50érne er jo de nye 40ér :-))))
Kender du til lignende følelser, tanker ?
I min blog vil jeg råt for usødet, med et glimt i øjet og krydret med lidt humor og forsøge at give dig et indblik i, hvordan jeg oplever det er at være på vej mod de 50 år samtidig med følelsen af, at mit liv først lige er startet med mand og bonusbørn.
Velkommen til mit univers – 49 plus -er man så voksen ?
Hjerteknus
Vibber
